ŚDSI

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 r. Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) koordynowane są przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). W tym roku ITU zwraca szczególną uwagę na wykorzystanie technologii przez seniorów („Digital technologies for older persons and healthy ageing​”).

W Polsce obchody ŚDSI cieszą się od 2007 r. trwałą renomą swoistego festiwalu informatycznego. W trakcie obecnej edycji, podobnie jak rok wcześniej, dyskutować będziemy o „Sztucznej inteligencji”.

Konferencja

Konferencja „Sztuczna inteligencja”

Prace nad technologią i wykorzystaniem sztucznej inteligencji ostatnio bardzo przyspieszyły. Stało się to za sprawą dwóch istotnych czynników. Pierwszy to dane, których obfitość można łatwo pozyskać z rozmaitych źródeł i w miarę tanio przechowywać oraz przetwarzać. Drugim czynnikiem są algorytmy rozwinięte na tyle, że pozwalają z danych wydobyć informacje, które bez nich pozostałyby niezauważone. Tym właśnie tematom poświęcamy dwa pierwsze panele Konferencji. Okazało się też, że AI znakomicie przydaje się w wielu, często całkiem nieoczekiwanych obszarach. Ale przy tym stwarza nowe problemy, do rozwiązania których potrzebne są rządowe strategie oraz mobilizacja ekspertów z innych dziedzin, jak choćby prawa i etyki. Zagadnienia te będą dyskutowane w drugiej części Konferencji.

Przewidzieliśmy 5 bloków tematycznych:

  • Znaczenie algorytmów dla postępów sztucznej inteligencji

  • Kluczowa rola danych w zastosowaniach sztucznej inteligencji

  • Aspekty etyczne i prawne sztucznej inteligencji

  • Przyszłość sztucznej inteligencji – strategie rozwoju

  • Edumixer – kompetencje specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji oraz innych przełomowych technologii

Wielka Gala

Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

Wielka Gala jest momentem kulminacyjnym obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Na tę uroczystość, podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy wysokich rangą przedstawicieli polskiego rządu i parlamentu, świata polityki, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych i mediów. 

Geniallne Miejsca

Konkurs „Geniallne Miejsca”

W ramach obchodów organizujemy także 2 ważne wydarzenia dla najmłodszych odbiorców – konkurs „Geniallne Miejsca” i „GEEK”.

Konkurs „Geniallne Miejsca” – przygotowany przez Sekcję Informatyki Szkolnej PTI – jest doskonałą okazją do przeprowadzenia interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego. Zadanie polega na przygotowaniu gry lub pokoju zagadek (escape room) z wykorzystaniem istotnych informacji na temat okolicy, gdzie znajduje się placówka edukacyjna. W projekcie można opowiedzieć o ciekawych miejscach historycznych, legendach, wybitnych postaciach z regionu.

GEEK

Konkurs GEEK

W II edycji konkursu GEEK uczniowie mieli za zadanie przygotowanie scenariusza lub prototypu gry edukacyjnej. Miała ona wspomagać naukę dowolnego przedmiotu szkolnego. W sumie wpłynęły 83 prace, w tym 42 w kategorii implementacji i 41 w kategorii koncepcji gry. W zdecydowanej większości w konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych (68%). Najwięcej prac spłynęło z województwa pomorskiego, następnie łódzkiego oraz podkarpackiego i śląskiego. Brawo!

GŁÓWNE WYDARZENIA

Konferencja "Sztuczna inteligencja"

Konkurs gier edukacyjnych GEEK

Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

Konkurs "Geniallne Miejsca"

WYDARZENIA STOWARZYSZONE

XIX konferencja "Informatyka w Edukacji"

22-24 września 2023,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Konferencja od wielu lat przybliża zastosowanie technologii cyfrowych w edukacji. Uczestniczą w niej nauczyciele szkolni i akademiccy, przedstawiciele ośrodków doskonalenia nauczycieli, ministerstw oraz innych instytucji związanych z informatyzacją szkół.

XVI Konferencja „Technologie Eksploracji i Reprezentacji Wiedzy” (TERW)

11-14 września 2023 r., Hołny Mejera

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia sieci neuropodobnych, metod wizualizacji danych, zbiorów rozmytych i przybliżonych, sieci bayesowskich, logicznej reprezentacji wiedzy oraz zastosowań metod logicznych, statystycznych i informatycznych w medycynie. 

Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Podkarpacie 2023

maj 2023 r., Uniwersytet Rzeszowski

Rzeszowskie obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego łączą lokalne środowisko naukowe, biznesowe i to związane z administracją publicznąInicjatywa przygotowywana jest przez Oddział Podkarpacki PTI wspólnie z Oddziałem Rzeszowskim SEP. 
Seminarium „UNESCO i etyka sztucznej inteligencji”
16 czerwca 2023 r., online
W 2021 r. 193 państwa członkowskie UNESCO przyjęły pierwszy globalny instrument normatywny w sprawie etyki sztucznej inteligencji. Podczas seminarium omówione zostaną najważniejsze zasady postulowane przez ten dokument. Więcej informacji – na naszej podstronie.

Konferencja z cyklu „Umiejętności cyfrowe.pl”

6 marca 2022, Warszawa

Celem konferencji jest przyjrzenie się prowadzonym i planowanym działaniom mającym na celu propagowanie umiejętności cyfrowych wśród obywateli oraz promocję wykorzystania technologii cyfrowych w edukacji, administracji publicznej i firmach.

 

PATRONI I SPONSORZY

Honorowy Patronat nad obchodami Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego
Honorowy Patronat Ministra Edukacji i Nauki dla konkursów "Geniallne Miejsca" i GEEK
Patronat instytucjonalny nad obchodami Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego
Patronat instytucjonalny nad obchodami Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego
Patronat medialny nad obchodami Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego

ORGANIZATORZY

Polskie Towarzystwo Informatyczne
ul. Solec 38 lok. 103 00-394 Warszawa
tel: +48 22 838 47 05
mail: pti[at]pti.org.pl

Grzegorz Brzózka
Organizacja wydarzenia

grzegorz.brzozka [at] pti.org.pl
tel: 782 404 401

Paulina Giersz
Strona internetowa, opracowanie graficzne

paulina.giersz [at] pti.org.pl
tel: 502 311 655