Trudno znaleźć dziedzinę życia, która – w większym czy mniejszym stopniu – nie uległaby jeszcze informatyzacji. Przed nami jednak kolejna fala rewolucji cyfrowej: dziś oprogramowanie wchłaniane jest z kolei przez sztuczną inteligencję (AI). Czym właściwie – jeśli czymkolwiek – różni się AI od tradycyjnej informatyki i „zwykłego” oprogramowania? W tym bloku konferencyjnym spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, wskazując na kilka cech, które czynią ten obszar badań i zastosowań odrębnym, a w pewnym sensie unikalnym.
Przybliżymy słuchaczom między innymi algorytmy wykorzystywane we wszechobecnych dziś głębokich sieciach neuronowych, stojących m.in. za wielkimi modelami języka, o których coraz częściej czytamy na pierwszych stronach gazet. Przedstawimy też zupełnie inne podejścia, w tym metody syntezy programów, w których algorytmy AI generują programy — czyli inne algorytmy. Cechą wspólną wszystkich tych podejść jest zdolność do adaptacji do danych i problemów, które są przed nimi stawiane – w ten sposób wpisują się one w szeroko rozumiane uczenie maszynowe, stanowiące dziś najważniejszą gałąź sztucznej inteligencji.
To właśnie takimi podejściami udaje się dziś skutecznie rozwiązywać wiele problemów praktycznych, np. diagnostykę niektórych anomalii i chorób w medycynie, skuteczniejsze prognozowanie zjawisk klimatycznych, czy automatyczne tłumaczenie języka naturalnego. W bloku omówimy te i inne dziedziny zastosowań, wyzwania związane z projektowaniem i testowaniem algorytmów, implikacje praktyczne i społeczne tych wyzwań oraz kierunki ich dalszego rozwoju.