(czwartek) 15.12.2022 r. w godz. 14:00-16:00, online

Prezesi Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Związku Cyfrowa Polska, Kierownik Katedry Prawa Informatycznego Akademii Sztuki Wojennej oraz  Zarząd Stowarzyszenia Projekt Akademia zapraszają na 9. już spotkanie z cyklu dotyczącego nowych technologii, cyberbezpieczeństwa i prawa.

Podczas webinaru wystąpi Sylwia Czubkowska, autorka książki pt. „Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę”.

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Informatyczne

Katedra Prawa Informatycznego Wydziału Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej

Stowarzyszenie Projekt Akademia

Związek „Polska Cyfrowa”

„[Chiny] Wabią pieniędzmi, perspektywą ogromnego rynku zbytu i tanimi rozwiązaniami technologicznymi. (…) Przejmują fabryki, legendarne marki motoryzacyjne, media. Pozyskują informacje o naszym życiu z mediów społecznościowych, telefonów, komputerów, a nawet odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Korumpują władzę na wszystkich szczeblach (…)”

Prelegenci

Naszego głównego gościa nie trzeba specjalnie przedstawiać osobom zainteresowanym nowoczesnymi technologiami:

Sylwia Czubkowska

Autorka książki „Chińczycy trzymają nas mocno” –  Sylwia Czubkowska – jest redaktorką prowadzącą magazynu Spider’s Web+ i współprowadzącą podcast Techstorie w radiu TOK FM. Publikuje w takich pismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Przekrój”. Czterokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, m.in. za tekst „Afera Huawei w Polsce: Nieznana historia Staszka W. i Piotra D. z chińskim wywiadem w tle”. Czterokrotna laureatka nagrody specjalnej Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat wynalazków i innowacji.

Po wystąpieniu Sylwii Czubkowskiej zaplanowaliśmy debatę. Tym razem uczestnicy webinaru będą mieli możliwość zgłaszania pytań do dyskusji w trakcie rejestracji. Wśród tych, którzy podniosą najciekawsze kwestie rozlosujemy książki z autografem autorki. Na postawione w dyskusji pytania, poza redaktor Sylwią Czubkowską, odpowiedzą:

prof. dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz

wybitny prawnik, Kierownik Katedry Prawa Informatycznego Akademii Sztuki Wojennej, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Akademii Sztuki Wojennej, Dyrektor ACPC, członek Rady ds. Cyfryzacji oraz nowo powołanej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Prezydencie RP;

dr Michał Bogusz

politolog z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizuje się w przedmiocie współczesnych Chin, blisko dziewięć lat spędził studiując i pracując w tym kraju.

dr Marcin Adamczyk

politolog, związany z Zakładem Badań nad Bezpieczeństwem w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor wielu publikacji oraz referatów na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej – ze szczególnym uwzględnieniem mocarstw i ich rywalizacji.

Wiesław Paluszyński

Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji;

Michał Kanownik

Prezes Związku Cyfrowa Polska, współprzewodniczący Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Rady ds. Cyfryzacji;

Jarosław Mojsiejuk

prawnik i manager w HPE, ekspert Rady ds. Cyfryzacji