Zapraszamy na pierwszy webinar w nowym roku akademickim z cyklu „Prezes PTI zaprasza…”. Tym razem mówić będziemy o wybitnych Polakach, którzy mają na koncie znaczące osiągnięcia w skali świata oraz o tym, jak chronić kapitał intelektualny. Spotkanie zaplanowane jest na 7 grudnia (czwartek) w godz. 11:00-12:30.
Program
Pierwszy wykład przedstawi Marcin Fidler, autor znakomitej książki „WynalazcyPL. Polacy którzy zmienili świat”. Będziemy mogli dowiedzieć się więcej m.in. o Jacku Karpińskim (konstruktorze K‑202), Jacku Trzmielu (twórcy Commodore 64), Paulu Baranie (współtwórcy Internetu) czy Stefanie Kudelskim (konstruktorze magnetofonów).
O wynalazkach i wynalazcach traktuje także aktualna edycja naszego konkursu edukacyjnego GEEK, realizowanego we współpracy z Naczelną Organizacja Techniczną. Aka Beata Chodacka, Przewodnicząca Sekcji Informatyki Szkolnej PTI, wytłumaczy jak wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Zadanie polega na stworzeniu scenariusza lub prototypu gry edukacyjnej prezentującej wynalazki.
O tym, jakie sukcesy odnoszą obecnie polscy informatycy można będzie dowiedzieć się z prezentacji Włodzimierza Marcińskiego, byłego Prezesa PTI, promotora dorobku polskiej myśli matematycznej i IT w świecie. Przedstawi on projekt „PoLand of IT masters”, w ramach którego powstał hub informacyjny o sukcesach polskich informatyków oraz publikacja „Od polskiej myśli matematycznej do polskiej szkoły algorytmiki i programowania”.
Po prezentacjach zaplanowaliśmy debatę panelową. Do rozmowy na temat udziału Polaków w światowym IT oraz potrzebie ochrony dóbr intelektualnych zaprosiliśmy:
– dr hab. Katarzynę Chałubińską Jentkiewicz – zastępcę Dyrektora NASK PIB, Dyrektora ACPC Akademii Sztuki Wojennej, członka Rady ds. Cyfryzacji;
– Teresę Wierzbowską – Doradczynię Zarządu ds. Public Affairs w Cyfrowym Polsacie, Prezeskę Stowarzyszenia SYGNAŁ;
– Marcina Olendra – Public Policy and Government Relations Manager Central and Eastern Europez firmy Google;
– Michała Otrębskiego z Nagravision (czyli firmy założonej przez Stefana Kudelskiego); od 2019 członka Zespołu Antypirackiego ‘’Litigation, Investigation, Intelligence’’ Nagravision, w Nagra Kudelski Group; w latach 2008-2018 pracownika Cyfrowego Polsatu, w komórce zajmującej się wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępstwom związanym z naruszeniami praw własności intelektualnej oraz kradzieży sygnału telewizyjnego;